EMZİRME

EMZİRİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

NE SIKLIKLA EMZİRİLMELİDİR?

Bu sorunun cevabı genellikle ”bebeğin istediği sıklıkta” dır. Ancak bu çoğunlukla meme başı çatlaklarına neden olabildiği için ilk gün her bir memeyi 15 dakikadan fazla emzirmeyiniz.

Memenin tam boşalması 5-20 dakikadır. Ancak bazı bebekler kısa sürede memedeki sütün büyük kısmını boşaltır, bu nedenle daha uzun emmezse bebeğin aç kaldığını düşünmeyin. Meme değiştirmeden önce bebek uyuya kalırsa veya emmeyi erken bırakırsa gazını çıkarın ve beslemeye devam edin; çünkü midesini dolduran süt değil gaz olabilir.

Bebebekler 2-3 saatte bir olmak üzere günde 8-12 kez beslenmelidir. İlk 3-4 hafta gündüz 2-3 saatten, gece ise 4 saatten daha uzun aç bırakılmamalıdır.

Bebekler ilk 3 ayda 750-900, 3-6 ayda 450-600, 6-12 ayda 300-400 gr alır. Eğer 8-12 kez emiyorsa ve aralarda uyuyorsa yeterince besleniyor demektir. Eğer memedeki sütün yeterince boşalmadığı düşünülüyorsa süt pompa yardımıyla sağılıp bebeğe verilmelidir.

EMZİRİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bebek uyanık ve ilgili iken besleyin, ancak bunu başaramazsanız bebek uyurken de besleyebilirsiniz. Beslenmeden önce anne ellerini yıkamalıdır, memem başı ve çevresi temiz su ile silinmelidir. Meme başını temizleme de sabun veya alkol kullanmaya gerek yoktur.

Emzirme

* Emzirirken rahat bir yere oturunuz ve sırtınızı bir yere dayayınız. Bebeğin üzerine eğilmek yerine kucağınıza koyacağınız bir yastıkla bebeği meme hizasına getirebilirsiniz.

* Bir elinizle bebeği uygun pozisyonda tutup serbest kalan elinizin son 3 parmağı ile memeyi alttan destekleyiniz. İleri çıkmış meme başını bebeğin ağız köşesine sürerek, bebeğin arama refleksini uyarıp, bebek ağzını açınca memeyi verin. Aranmasını ve ağzını açmasını sağlayana kadar bu hareketi tekrarlayın, bebeği zorlamayın.

* Bebek emzirilirken mümkün olduğunca dik tutulmalıdır. Yatar durumda emzirme bebeğin genzine süt kaçmasına ve daha fazla gaz yutmasına neden olur.

* Emzirirken memenin bebeğin burnunu tıkamamasına dikkat edin.

* Emzirmede yalnızca meme başı değil, meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması sağlanmalıdır.

* Her seansta her iki meme verilmelidir. Her beslenmeye bir önce bıraktığınız memeden başlanmalıdır.

* Bebeği memeden alırken bir parmağınızı hafifçe ağzına sokarak memeyi zedelemeden çıkarın.

* Emzirdikten sonra bebek dik olarak omuza dayandırılıp yuttuğu hava (gaz) çıkartılmalıdır.

EMZİRMEDE KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLER

Meme başı çatlaması, ağrılı şiş göğüsler annenin süt vermesini güçleştirir. Bu nedenle gebelik sırasında göğüsler emzirmeye hazırlanmalıdır. Meme başı çökükse gebeliğin 5. ayından itibaren ele masajlar yapılarak meme başını uzatmaya çalışılmalıdır.

Emzirmede Dikkat Edilecek Unsurlar

EMZİRMEDE ALINACAK ÖNLEMLER

* Memeler sık aralıklarla ve pozisyon değiştirerek emzirilmelidir.

* Memede biriken süt el yardımıyla veya pompayla boşaltılmalıdır.

* Emzirmeden önce memeye sıcak uygulanması meme boşaltılmasını kolaylaştırır.

* Emzirme aralarında memeye soğuk kompres uygulanması daha fazla dolgunluğu engeller.

* Bebeği kısa süre fakat sık emzirin.

* Emzirme sonunda memeleri açık havayla temasta bırakın.

* Beslenme sonunda ince tabaka bir lanolinli pomat kullanın.

* Daha geç başlayan çatlaklarda doktorunuzu arayın, nedeni mantar enfeksiyonu olabilir.

* Emzirirken bebeğin pozisyonunu sık sık değiştirerek memenin aynı kısmına basınç yapmasını engelleyin.

MASTİT

Ateş, halsizlik, titreme, memede kızarıklık ve hassasiyet ile karakterizedir. Doktorunuzu arayın. Antibiyotik tedavisi gerekir. Doktorunuza ulaşıncaya kadar sıcak kompres yardımcıdır. Memeden iltihap gelmiyorsa emzirmeye devam edin.